High School Baseball, Golf, Softball, Tennis and Track schedules – Corpus Christi Caller-Times


CLOSE

Tyler Hesseltine’s sixth-inning single pushed Sinton to a 2-0 win over rival Robstown.
Len Hayward, Wochit

BASEBALL

MONDAY

DISTRICT 30-5A

Buy Photo

Flour Bluff’s Madi Hale catches the ball at a game against Tuloso Midway, Friday, March 15, 2019.  (Photo: Annie Rice/Caller-Times)

Victoria West at Miller, 5:30 p.m., Cabaniss

King vs. Veterans Memorial, 8 p.m., Cabaniss

DISTRICT 31-4A

Ingleside at Sinton, 7 p.m.

Orange Grove at Kingsville, 7 p.m.

DISTRICT 29-3A

Mathis at Taft, 7:30 p.m.

DISTRICT 31-2A

Agua Dulce at Port Aransas, 7 p.m.

Woodsboro at Three Rivers, 7 p.m.

TUESDAY

DISTRICT 29-5A

Tuloso-Midway at Calallen, 7 p.m.

Laredo Martin at Gregory-Portland, 7 p.m.

Flour Bluff at Laredo Cigarroa, 7 p.m.

DISTRICT 30-5A

Port Lavaca Calhoun at Ray, 5:30 p.m.

Carroll vs. Moody, 8 p.m.

DISTRICT 31-3A

London at Santa Gertrudis Academy, 7:30 p.m.

San Diego at Falfurrias, 7 p.m.

TAPPS D-II, DISTRICT 6

Laredo St. Augustine at IWA, 4:30 p.m.

John Paul II at Victoria St. Joseph, 5 p.m.

More: Corpus Christi area High School Baseball and Softball Area Leaders and Standings

GOLF

MONDAY-TUESDAY, APRIL 22-23

Region IV-5A Girls Tournament, Palmview Golf Course, McAllen

Region IV-4A Boys Tournament, Gabe Lozano GC

Region IV-4A Girls Tournament, Oso Beach GC

Region IV-3A Girls Tournament, Scott Schreiner GC, Kerrville

WEDNESDAY-THURSDAY, APRIL 24-25

Region IV-5A Boys Tournament, Palmview Golf Course, McAllen

Region IV-3A Boys Tournament, Scott Schreiner GC, Kerrville

Region IV-2A Boys Tournament, Gabe Lozano GC

Region IV-2A Girls Tournament, Oso Beach GC

SOFTBALL

MONDAY

DISTRICT 30-5A

Ray vs. Miller, 6 p.m., Cabaniss

DISTRICT 29-3A

Mathis at Taft, 6 p.m.

George West at Skidmore-Tynan, 7 p.m.

DISTRICT 31-2A

Woodsboro at Refugio, 6 p.m.

TUESDAY

DISTRICT 29-5A

Laredo Cigarroa at Flour Bluff, 6:30 p.m.

Gregory-Portland at Laredo Martin, 6:30 p.m.

Tuloso-Midway at Calallen, 6:30 p.m.

DISTRICT 30-5A

Port Lavaca Calhoun at Veterans Memorial, 5:30 p.m., Cabaniss

Victoria West at Moody, 7:30 p.m., Cabaniss

DISTRICT 31-4A

Ingleside at Sinton, 5 p.m.

Orange Grove at Kingsville, 7 p.m.

Rockport-Fulton at Beeville, 7 p.m.

West Oso at Robstown, 7 p.m.

TENNIS

WEDNESDAY-THURSDAY

Region IV-5A Tournament, San Antonio

Region IV-2A Tournament, H-E-B Tennis Center

THURSDAY-FRIDAY

Region IV-4A Tournament, H-E-B Tennis Center

Region IV-3A Tournament, San Marcos

TRACK AND FIELD

TUESDAY, APRIL 16

District 29-2A/30-2A Area Meet, Goliad

WEDNESDAY, APRIL 17

District 29-5A/30-5A Area Meet, Alice

District 31-4A/32-4A Area Meet, La Feria

District 29-3A/30-3A Area Meet, George West

Want more coverage on issues that matter to you? Consider supporting local journalism with a digital subscription to the Caller-Times.


Leave a Reply

Your email address will not be published.