H.S. football playoff pairiings, Saturday's basketball results – mySA


Published


Football

State quarterfinals

Class 6A Division I

Austin Lake Travis (12-1) vs. Judson (12-1), 4 p.m. Saturday, Alamodome

Class 6A Division II 

Austin Westlake (12-1) vs. Brandeis (13-0), 7:30 p.m. Friday, Alamodome

Class 5A Division I

Wagner (12-1) vs. CC Veterans Memorial (10-3), 7:30 p.m. Friday, Buccaneer Stadium, Corpus Christi

Class 5A Division II

Boerne Champion (12-1) vs. CC Calallen (12-1), 8 p.m. Saturday, Alamodome

Class 4A Division I

Liberty Hill (8-5) vs. Lampasas (12-1), 2 p.m. Saturday, Cedar Park

Class 4A Division II

Navarro (13-0) vs. Wimberley (10-3), 3:30 p.m. Friday, Alamodome

Class 3A Division I

Columbus (11-2) vs. Hallettsville (10-2), 7 p.m. Friday, Katy Legacy Stadium

Class 3A Division II


East Bernard (13-0) vs. Ganado (10-3), 7 p.m. Friday, Alvin


Class 2A Division I

Holland (13-0) vs. Refugio (10-3), 7:30 p.m. Thursday, Alamodome

Class 2A Division II

Bremond (12-1) vs. Falls City (12-1), 7 p.m. Friday, Pflugerville

 

Girls basketball

Non-district

Victoria East 55, Jay 20

Jay: J. Terrazas 7, A. Escalera 6, S. James 2, M. Valadez 2, G. Robledo 1, L. Motta 1, I. Hardin 1.

Halftime: Victoria East 32, Jay 5

Steele 70, Round Rock Cedar Ridge 46

Steele: B. McClure 27, Z. Price 12, A. Ellis 10, K. Ramirez 5, A. James 5, Johnson 4, Jackson 3, L. Curtis 1, Lopez 1.

Halftime: Steele 32, Round Rock Cedar Ridge 19

 

Boys basketball

Non-district

Clark 78, Clemens 77

Clark: A. Emerllahu 24, T. Heintzelman 18, J. Mason 16, J. Osonma 7, G. Alarcon 6, E. Biggins 4, J. Riewe 3.

Clemens: A. Ingalls 19, C. Jones 17, K. Ray 13, P. Marcus 10, S. Fregiste 9, L. Grant 9.

Halftime: Clemens 43, Clark 38

Kerrville Tivy Tournament

Smithson Valley 61, Alamo Heights 52

Smithson Valley: O. Woodard 26, A. Kenwisher 18, D. Mount 11, C. Garcia 3, M. Cruz 2, C. Mosley 1.

Halftime: Smithson Valley 37, Alamo Heights 24

Austin Anderson 81, Smithson Valley 78

Smithson Valley: O. Woodard 26, A. Kenwisher 25, D. Mount 23, R. Kaiser 4.

Halftime: Smithson Valley 32, Austin Anderson 32

 

Friday’s games

Girls basketball

Non-district

San Marcos 42, Antonian 22

San Marcos: K. Presley 11, G. Latham 8, F. Phillips 8, M. Lamb 6, V. Hernandez 3, B. Gutierrez 2, D. Pierson 2, C. Hughes 2.


Antonian: M. Hornedo 13, A. Lebherz 4, G. Brunton 2, K. De Leon 2, A. Rodriguez 1.

Halftime: San Marcos 25, Antonian 7

Boys basketball

Non-district

O’Connor 70, Antonian 66

O’Connor: A. Benhayoune 21, L. Lopez 11, I. Orozco 11, E. Whaling 8, T. Worrich 6, J. Alcocer 6, J. Munoz 3, N. Mireles 2, J. Phelps 2.

Kerrville Tivy Tournament

Smithson Valley 54, Austin Lake Travis 51

Smithson Valley 84, Lockhart 62

Alamo Heights 66, Lockhart 54

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.